SevgiForum.NET  

Go Back   SevgiForum.NET > Etkinlikler > Ayın Konusu

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
05.11.2018
İcimdekideniz
Üye

Profil Bilgileri
Üye No: 8830
Aldığı Beğeni: 10
Rep Puanı: 10
Etiketle: @İcimdekideniz
Online / Ofline :
İcimdekideniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

,...............

Konu İcimdekideniz tarafından (4 Hafta önce Saat 01:21 ) değiştirilmiştir.

05.11.2018
SAHRA
Gönül hanesinden nağmeler

SAHRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 1639
Aldığı Beğeni: 5673
Rep Puanı: 5552
Etiketle: @SAHRA
Online / Ofline :
SAHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: İcimdekideniz
Fikir dayatılması veya sizden farklı bir fikre sahip olan birini dışlamak şiddete girer mi? Bilinçsizce bir siddet uygulamak mümkün mü? Bir insana kırıcı bir söz söylediğimiz de buda bir siddete girer bana göre.

fikir dayatılması eğer hakikati doğru olanı kabul etmemek ise inattır.
farklı bir fikre sahip olmak göreceli bir kavram neye göre hangi fikirlere mesela?
bazı değerlerimiz vardır kutsal saydıklarımız din, vatan, bayrak, millet, namus....gibi bunlar haricinde olan fikirler karşılıklı münazara istişare edilerek değerlendirilir
bilinçsiz olacak kadar bilincini kaybedecek işler yapmaması daha iyi değil mi?
bilinçsizdim deyip kafa göz patlatsın küfür etsin sonra bilinçsizdim desin
demezler mi bu kadar bilinçsiz olmaya hakkın var mı? öfke kontrolü olmalı...
kalp kırmak çok hassas olduğum konudur elimden geldiğince dikkat etmeye çalışırım bardağı taşıran son damla fırtınası olmadıkça...
kalp kırmak en önemli şiddetlerden bence maddi manevi dağıtır ...

sorularınızla katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim

Sitemkar

Sitemkarsın dokunma söze, söz incinir
Bülbülün figanı gülşenini dağlar
Ahuzar eyleme hüzün tarlasının mahsulü toplanmaz
Bir dokunup bin yara açma
Sızısı derindir, acının neşteri olmaz
Ayrılık düşmüşse yazgıya çekip gitmek gerek gönül durağından
Bir nefes düştü düşlerin soğuk kuytusuna
Kan dondu, cana vedanın son sitemkar selamı olsun

SAHRA

4 Hafta önce
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Sosyal şiddet ve suça, İslam Dininin bakışı nedir?

Soru Detayı

- İslam'da suça ve şiddete teşvik eden ayet veya hadis var mı?; var ise hangileridir?

(Kaynak belirtili)

- Aynı şekilde islam dini bunu engellemek istiyorsa, buna delil sayılabilecek ayet ve hadisler hangileridir?

(Kaynak belirtili )

- Ve son olarak bu konunun ayet ve sahih hadisler ile değerlendirilmesi ve konun ayet-hadis bağlamında geniş çaplı sosyolojik yorumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam’da suça veya şiddete teşvik eden ayet veya hadislerin varlığını düşünemiyoruz. Çünkü, böyle bir şey İslam’ın kendisiyle çelişir.

Bizzat “barış” manasındaki “Silm” kökünden gelen İslam’da barışa aykırı, şiddete prim veren ifadelerin olduğunu söylenemez. İslam’da / Asr-ı saadetteki bütün savaşlar dahi bir nevi müdafaa, savunma kaynaklıdır.

- Ayrıca şunu unutmayalım ki, suç ve şiddet bir zulümdür. Onun için konuya bu açıdan da bakmalıyız. İslam’da suç ve şiddeti engellemeye yönelik pek çok ayet ve hadisler vardır.

Bazı ayetler:

“Siz iyilik etmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın, günah işlemek ve başkasına saldırmak hususunda birbirinizi desteklemeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.”

(Maide, 5/2)

“İşte bundan dolayı İsrailoğullarına kitapta şunu bildirdik: Kim, kâtil olmayan ve yeryüzünde fesat çıkarmayan bir kişiyi öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa, sanki bütün insanların hayatını kurtarmış olur.”

(Maide, 5/32)

“Bir de öyle bir fitneden sakının ki, içinizden sadece zulmedenlere isabet etmekle kalmaz. Şunu da bilin ki, Allah'ın cezası pek çetindir.”

(Enfal, 8/25)

“Sakın zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur.”

(Hud,11/113)

“Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmetsiniz. Marufu/iyiliği emreder, kötülükten vazgeçirmeye çalışırsınız; çünkü Allah'a inanıyorsunuz...''

(Âl-i İmrân, 3/110)

Bazı hadisler:

“Sakın zulmetmeyin; çünkü zulüm kıyamet günü karanlıktır.”

(Hâkim, 1/55)

- “Müslüman, Müslümanların dilinden ve elinden salim kaldığı kimsedir. Mümin ise, diğer insanların canları ve malları hakkında kendisine güvendiği kimsedir.”

(Hâkim, 1/54)

“Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin; buna gücü yetmezse diliyle onun kötülüğünü söylesin; buna da gücü yetmezse kalbiyle ona buğzetsin.
Bu ise imanın en zayıf derecesidir."

(Müslim, İman, 78; Tirmizî Fiten. 1I- Nesaî iman 17 İbn Mâce, Fiten, 20)

- “Allah’ın çizdiği sınırları aşmayarak orada duranlarla bu sınırları aşıp ihlâl edenler, bir gemiye binmek üzere kura çeken topluluğa benzerler. Onlardan bir kısmı geminin üst katına, bir kısmı da alt katına yerleşmişlerdi.

Alt kattakiler su almak istediklerinde üst kattakilerin yanından geçiyorlardı. Alt katta oturanlar: 'Hissemize düşen yerden bir delik açsak, üst katımızda oturanlara eziyet vermemiş oluruz.’ dediler.

Şayet üstte oturanlar, bu isteklerini yerine getirmek için alttakileri serbest bırakırlarsa, hepsi birlikte batar helak olurlar. Eğer bunu önlerlerse, hem kendileri kurtulur, hem de onları kurtarmış olurlar.”

(Buhârî, Şirket 6; Şehâdât 30; Tirmizî, Fiten 12)

Not: Savaş hukukuyla ilgili ayetleri ve hadisleri, kendi içinde değerlendirmek gerekir.
Bu ayetleri ve hadisleri şiddet ve suç olarak görmek doğru olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

4 Hafta önce
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

“Kadınları dövmeyiniz!.. Kadınlarını döven kimseler, sizin hayırlınız değildir.”

(Ebû Dâvûd, Nikâh, 42; İbn-i Mâce, Nikâh, 51)

“Bir kimse karısına kin beslemesin.
Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.”

(Müslim, Radâ, 61)

4 Hafta önce
İcimdekideniz
Üye

Profil Bilgileri
Üye No: 8830
Aldığı Beğeni: 10
Rep Puanı: 10
Etiketle: @İcimdekideniz
Online / Ofline :
İcimdekideniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

,.................

Konu İcimdekideniz tarafından (4 Hafta önce Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.

4 Hafta önce
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: İcimdekideniz
Kime göre hakiki ve doğru olan? Doğru ve hakikatın kaybolduğu bir dünyada tutulabilecek ortak bir doğru bulmak neredeyse imkânsız.
Bence yukarıda saydığınız değerlerde görecelidir. Tabi saygısızlık kavramı ile karıştırmamak lazım. Çok dindar biri değilim ama cevrem çoğu dindar olduğu için, bazen bana gore saçma hikâyeler anlatmalarına rağmen, dinlememezlik edemiyorum. Gönülleri hoş olsun diye. Bilinçsizden kastim şudur. Eğitimsiz bir anne, çocuklarını eğitirken bağırır çağırır çocuklarda nasıl travmatik durumlar yaratacak bilmiyor. Buda bir siddet olarak soylebilir miyiz? Dsha doğrusu şu, evli olan bilir. Eşi iyi biridir ama bir şeye kızmıştır eşine bir tokat atmıştır. Bu eş hem iyi ve aynı anda kötü olabilir mi? Eşim iyi aslında da tersine geldim. Vs diyen insanlar haklimidir sizce?
önceki mesajınızda sorduğunuz soru

Alıntı:
İcimdekideniz

Fikir dayatılması veya sizden farklı bir fikre sahip olan birini dışlamak şiddete girer mi?
benim cevabım

Alıntı:
fikir dayatılması eğer hakikati doğru olanı kabul etmemek ise inattır.
kesin delillerle sabit olan doğru tek doğrudur. mesela fikir dayatmasında olan inat kısmını örneklendirelim

namazın farz olması....dini noktada sabit delilleri yok sayıp fikir dayatılması inkar edilmesi kabul edilebilir ölçüde olmaması inadı devam ettirmek gibi
namaz kılmıyorum demek farklı namaz yoktur demek farklı..benim dediğim inat kısmı fikirlerde bu yönlerde...kutsal değerler kaybolmaz azınlık çoğunluğa tabidir...

sizi rahatsız eden konuları dinlerken mantığınıza yatmıyorsa araştırma yapıp hakikati öğrenirsiniz. varsa yanlışlık karşınızdakini kırmadan delilleriniz ile ispat edip doğru bildiği yanlışı da öğretmiş olursunuz. dindarlık kısmı kime ve neye göredir? ölçüleri yaşam tarzı düşünceleri...bir bütündür ve her insanın nakıs olduğu kısımlar vardır...

bilinçsizlik anne, baba, çocuk kim olursa olsun zarar verir. eğitim konusu elbette önemli özellikle insan psikolojisini iyi anlamak lazım. bazen eğitimde belli bir yere kadar oluyor. nice eğitimi mükemmel olup kariyer sahipleri de şiddet uyguluyor. eğitimin haricinde vicdanın diri olmasıyla da alakalı bir davranış. vicdansız bir insan ne eğitim ne makam öfke kontrolünü yapmakta eksik kalır

hep diyoruz evli olan çiftler erkek bayanı Allah'ın emaneti olarak görüp ona göre davranmalı. bayanda eşinin emaneti olduğunu bilip davranışlarını ona göre ayarlamalıdır. biri emanet alan diğeri emanet verildiğinin bilincini taşıyan

aslında bu konuda ayet-hadis ve peyagamberimiz ( a.s.v) aile hayatı iyi anlaşılsa tatbik edilse eşler tarafından hak hukuk noktasında çok sorun olmayacağını düşünüyorum. ölçüler belli...

eşin tokat atma kısmına gelince aynı şeyi bayan uygulasa erkek ne düşünür aynı fikri savunabilir mi?

eğer çok öfkelendiyse ortamı birisi terk etsin sakinleşene kadar uzak dursun
insanlar zamanla birbirlerinin karakter yapılarını bilir mutlu-mutsuz olacağı halleri ona göre tedbir alsalar büyük sorunlar olmaz sanırım

iyi biri olup tokat atacak kadar taşkınlık yapıyorsa kontrolü olmuyordur. o anda aklı değil hisleri konuşuyor buna nasıl olabilir normaldir diyebiliriz
saygı, sabır ve muhabbet bağları kuvvetli olmalı...

seven sevdiğini diliyle dahi üzmez kıyamaz gülün bir yaprağı kopunca diğerleri de peşinden düşmeye başlar solar kurur...hislerde muhabbet de gül yaprakları gibidir...bir tokat ne olacak derseniz görmezden gelirseniz ya da tokadı atan bu kadar basitleştirir üzerinden geçilsin isterse bunun arkasının geleceğinin sinyalidir

sessiz fırtına misali ne zaman nasıl kopacağı belli olmayan...
o yüzden şiddetin tokadı kafa göz patlatması dille dahi olanı hepsi aynı ölçüdedir

sizce haklılar mı?

2 Hafta önce
Kelcocuk
Üye

Profil Bilgileri
Üye No: 8346
Aldığı Beğeni: 67
Rep Puanı: 42
Etiketle: @Kelcocuk
Online / Ofline :
Kelcocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Șiddetin cesidi yoktur. Kibirli ukala kendini begenmis Allah korkusu olmayan insan vardir. Hayati insanlari oldugu gibi kabullen gulmeyi guldurmeyi bir gorev sünnet bil ve öylede ölmeyi seç....

Riv Riv yapmayı unutmayın

2 Hafta önce
BeNKiMiM

BeNKiMiM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 8194
Aldığı Beğeni: 2152
Rep Puanı: 2515
Etiketle: @BeNKiMiM
Online / Ofline :
BeNKiMiM isimli Üye şimdilik offline konumundadır

midemden şu an şiddet görüyorum
şikayetçiyim...

2 Hafta önce
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

ben yanlış mı görüyorum eklediklerim ve haricinde olan yorumlar yok

2 Hafta önce
Beste
söz bitti yaşamak lazım artık

Beste - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 41
Aldığı Beğeni: 2717
Rep Puanı: 2080
Etiketle: @Beste
Online / Ofline :
Beste isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alıntı: SAHRA
ben yanlış mı görüyorum eklediklerim ve haricinde olan yorumlar yok
Haberin yokmu @SAHAR

Yok canim ne ağlaması gözüme patates kızartması kaçtı

Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler