SevgiForum.NET  

Go Back   SevgiForum.NET > Etkinlikler > Ayın Konusu

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
13.06.2018
SAHRA
Gönül hanesinden nağmeler

SAHRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 1639
Aldığı Beğeni: 5468
Rep Puanı: 5397
Etiketle: @SAHRA
Online / Ofline :
SAHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: Araf
Birkaç yıl evveldi. İsveç Stockholm’ e gitmiştim. Bir Otelde konaklıyorum. Sabahleyin, tıraş olmak için lavaboya gittiğimde, aynanın yanında ilginç bir yazı gördüm. Lütfen diyordu, tıraştan sonra jiletinizi çöpe atmayın.Yanda bir kutu var, oraya bırakın. Bir tek jiletle dahi olsa, İsveç çelik sanayine yardımcı olun.

Doğrusu hayretler içinde kaldım. Çocukluğumdan beri çelik eşya denince akla İsveç çeliği gelir. Birçok eşya üzerinde ” İsveç çeliğinden yapılmıştır” diye yazardı. İşte o ülke, kullanılmış bir tek ufacık jiletin bile çöpe gitmesini istemiyor, ona sahip çıkıyor, gelen turistlere rica yollu uyarıda bulunuyordu. İsviçre’ de zaman zaman, belli periyotlarda, radyolar, televizyonlar, basın bir haberi duyurur. Şu tarihte, şu saatte, adamlarımız gelecek. Siz lütfen hazırlığınızı yapın. Okumadığınız, ilgilenmediğiniz, kullanmadığınız ne kadar kitap, dergi, gazete varsa, Kağıt, ambalaj, kutu varsa, velev ki, bir ilaç prospektüsü dahi olsa, kapının önüne koyun.

İsviçre’nin kalkınmasına yardımcı olun. Fazla Ağaç ziyanına engel olun. Beş yaşında idim, rahmetli babaannem Pirinç ayıklıyordu. Bir tane yere düştü. Babaannem eğildi, aramaya başladı. Sağa bakıyor, sola bakıyor, bulmaya çalışıyor. Çocukluk işte, aman babaanne dedim. Bir pirinç tanesi için bu kadar çaba harcamaya, yorulmaya değer mi? Rahmetli ilk defa sertleşti bana karşı, öfkeyle doğruldu. Sen oturduğun yerden ahkam kesiyorsun, dedi. Hiç pirinç üretilirken gördün mü? İnsanlar ne kadar zorluk çekiyorlar. Bir pirinç tanesinde kaç insanın göz nuru, Alın teri, emeği, çilesi var biliyor musun? Utancımdan kıpkırmızı olmuştum. Aradan yıllar geçti. Hukuk Fakültesinde öğrenciyim. Alain’in proposlarını okuyorum. Birden irkildim. Babaannemi hatırladım. Alain, bir insan yerde bir iğne görüp de eğilip almazsa, bütün uygarlığa karşı ihanet etmiş olur diyordu. İlave ediyordu. Bir iğnenin üretiminde binlerce insanın alın teri, göz nuru, el emeği vardır diyordu.

Japonlar son derece sade, basit, yalın mütevazı yaşayan insanlardır. Evlerini Mobilya ile eşya ile dolduranlar japonlara göre ruhen tekamül edememiş, hayatın manasını anlayamamış, zavallı kimselerdir.Böyleleriyle, zavallı, evini Belediye mezat salonuna çevirmiş diye eğlenirler. Bir insanın gösteriş için eşyanın esiri olması ne kadar acıdır.

Vaktiyle Japon ekonomisi bir darboğazdan geçiyor. İç borçlar, dış borçlar gırtlağı aşıyor. zamanın başbakanı meclisi toplar. Kürsüye çıkar. Durumu olanca açıklığı ve tehlikeleri ile anlatır ve şu andan itibaren der, Allah şahidim olsun ki, Japonların iç ve dış borçları son kuruşuna kadar ödenmeden, pirinçten başka bir şey yemeyeceğim. Şu üstümdeki elbiseden başka elbise giymeyeceğim. Dediklerini yapar, en üstten en alta bir israftan kaçınma kampanyası açılır. Japonya bütün borçlarını öder. Bu durumun toplumun bütün kesimlerini, tek istisna olmadan kapsadığını söylemeye gerek yok. Geçenlerde Japon imparatorunun sarayını gördüm. Yarabbim, ne kadar sade, ne kadar mütevazı, ne kadar gösterişten uzak…

Gerekmediği halde Elektriği yakmakla, Suyu kapamadan boş yere akıtmakta, gece çamurlu ayakkabılarımızı temizlemeden yatmakla, yemek yediğimiz kapları yıkamadan bırakmakla biz de zalimler sınıfına geçmiyor muyuz? Hayat çok ince, akıl almaz incelikte ipliklerle örülmüştür. Her şey o kadar birbirine bağlıdır ki, ilkokul okuma kitabımızdaki bir sözü hiç unutmadım. Bir mıh bir nal kaybettirir. Bir nal, bir atı, bir at bir orduya savaşı kaybettirir diyordu. Madde durumumuz ne olursa olsun, ister zengin olalım, ister fakir, hepimiz çok dikkatli olmak zorundayız. Bunda parayı da, maddiyatı da aşan büyük bir edep ve incelik vardır.

Her hikayede alınması gereken dersler vardır. Herkes anladığı kadarını alır.

Hikaye alıntıdır.
bunu daha önce okumuştum tekrar hatırladım
teşekkür ederim

Sitemkar

Sitemkarsın dokunma söze, söz incinir
Bülbülün figanı gülşenini dağlar
Ahuzar eyleme hüzün tarlasının mahsulü toplanmaz
Bir dokunup bin yara açma
Sızısı derindir, acının neşteri olmaz
Ayrılık düşmüşse yazgıya çekip gitmek gerek gönül durağından
Bir nefes düştü düşlerin soğuk kuytusuna
Kan dondu, cana vedanın son sitemkar selamı olsun

SAHRA

13.06.2018
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: Asilbey
peki yazalım bakalım ...

şöyle ki , konuşulan cümleler içerisinde iki anlamı birbiri ile bağlarken gereksiz cümle fazlalığına israf denir...
çünkü bu sözler amaçları dışında kullanılmıştır...

söz kuru binalar gibidir bir cümleyi inşa ederken dudaklara yerleştirmek yerine beynimize ,zihnimize ve kalbimize hitap edecek şekilde kurmalıyız...

sevgi duvarları kurmak için cümlelere anlaşılır bir mana yüklersek , dudak hamallığından da kurtulmuş oluruz...

dudak hamallığı insanı kötü söz söylemeye ,kalp kırmaya kadar götürür...

Alim insanların bilgi yükü, bir pirinç tanesi kadardır.. anlamayana ,
anlayana ise bir cümlesini evrene sığdıramassın...

teşekkürler SAHRA ... bu kadar yeterli sanırım söz kalabalığı yapmayayım....
acıktım iftara yetişecem ...

söz israfı olmayan izahınız için çok teşekkür ederim.

insan her konuştuğu sözden hesaba çekileceğini meleklerin kayıtlarını itina ile yaptıklarını düşünürse kelimelerin dizilişi inci taneleri gibi olur. kalpleri kırmak yerine fetihler yapılır...
o yüzden alimler çok düşünür az konuşurlardı...

Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:
(Her sabah, bütün uzuvlar, yalvararak dile derler ki: Bizim hakkımızı gözetmekte, Allah’tan kork, kötü söz söyleme, bizi ateşte yakma! Bizim dine uyup uymamamız senin sebebinledir. Sen doğru olursan biz de doğru oluruz. Sen eğri olursan biz de eğri oluruz.) [Tirmizi]

(Çok konuşmak kalbi karartır. Kalbi kararan da Allahü teâlâdan uzaklaşır.) [Beyheki]

13.06.2018
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: Avcı
Yemek
İçmek
TV
PC oyunları
Kıraathaneler

Vs gibi daha çok fazla şey yorumu yaparım.
Siz daha farklı bir şey istiyorsunuz.
Onu da söyleyeceğim.

bunların bir kısmı zaman israfı ve hemen hemen hepimizin gaflette bulunduğu anlar
peki inşallah

13.06.2018
Kelcocuk
Üye

Profil Bilgileri
Üye No: 8346
Aldığı Beğeni: 49
Rep Puanı: 42
Etiketle: @Kelcocuk
Online / Ofline :
Kelcocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasadigim Ülkede insanlar yemegi bitirmeden masadan kalkmazlar. Gunah demezler ama cok ayip bu yemegi yapan kisinin emeklerine derler ve bitirirler. Asla yiyemedikleri yemegin fazlasini yapmazlar. Simdi dusunuyorum da onlar Hiristiyan bizler Müslümaniz ( İroni ) ve diger konu suan neden buradayiz ailelerimiz ile neden sohbet etmiyoruz zaman gecirmiyoruz yoksa buda mi bir israf )
Konu icin tesekkurler

Riv Riv yapmayı unutmayın

13.06.2018
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: Kelcocuk
Yasadigim Ülkede insanlar yemegi bitirmeden masadan kalkmazlar. Gunah demezler ama cok ayip bu yemegi yapan kisinin emeklerine derler ve bitirirler. Asla yiyemedikleri yemegin fazlasini yapmazlar. Simdi dusunuyorum da onlar Hiristiyan bizler Müslümaniz ( İroni ) ve diger konu suan neden buradayiz ailelerimiz ile neden sohbet etmiyoruz zaman gecirmiyoruz yoksa buda mi bir israf )
Konu icin tesekkurler
yemeği beğenmeseler bile nezaket noktasında düşünüyorlar. bizlerdeki eksik nimet olduğunu düşünmediğimiz için israf kısmı gözardı ediliyor sanırım gerçi artık eskisi gibi değil en azından çöplere değil hayvanlara gönderiliyor onlar sebepleniyor
birde işin başka boyutu var hala çöpleri karıştıranlar var...peki bunların hesabı nasıl verilecek işte cevabını veremediğimiz en ağır kilit soru...

diğer sorunuzun cevabını en iyi siz bilirsiniz hayat meşgalesi şartları demek alışılmış bir cevap olur gibi

yorumlarınız için ben teşekkür ederim

peki bir soruda ben sorayım müsaadenizle
sizin hayatınızda şunu israf ediyorum diye düşündüğünüz bir şey var mı?

13.06.2018
Kelcocuk
Üye

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: SAHRA

yemeği beğenmeseler bile nezaket noktasında düşünüyorlar. bizlerdeki eksik nimet olduğunu düşünmediğimiz için israf kısmı gözardı ediliyor sanırım gerçi artık eskisi gibi değil en azından çöplere değil hayvanlara gönderiliyor onlar sebepleniyor
birde işin başka boyutu var hala çöpleri karıştıranlar var...peki bunların hesabı nasıl verilecek işte cevabını veremediğimiz en ağır kilit soru...

diğer sorunuzun cevabını en iyi siz bilirsiniz hayat meşgalesi şartları demek alışılmış bir cevap olur gibi

yorumlarınız için ben teşekkür ederim

peki bir soruda ben sorayım müsaadenizle
sizin hayatınızda şunu israf ediyorum diye düşündüğünüz bir şey var mı?

Hayatimin israfi Turkiyemden uzakta yasamak. Biraz mecburum birazda sartlar diyelim.

13.06.2018
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: Kelcocuk
Hayatimin israfi Turkiyemden uzakta yasamak. Biraz mecburum birazda sartlar diyelim.

ömür gurbette geçince mutlaka zor oluyordur.
Allah yardımcınız olsun ailenizle kavuşursunuz inşallah

13.06.2018
Kelcocuk
Üye

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

ömür gurbette geçince mutlaka zor oluyordur.
Allah yardımcınız olsun ailenizle kavuşursunuz inşallah
Insallah Allah razi olsun tesekkurvederim

14.06.2018
mehmetaluc

mehmetaluc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 5187
Aldığı Beğeni: 1089
Rep Puanı: 1860
Etiketle: @mehmetaluc
Online / Ofline :
mehmetaluc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

abi kaleminize sağlık teşekkür ederim

Bende teşekkürler ederim kardeşim beğendiğin için selamlarımla

Bu dünya üç günlük handır
Ona uyarsan gideceğin yer nardır
Hakka varmadan önce gönlünde ne vardır
Aç bak içini yoksa hakka varacak baktıracak bir yüz var mıdır
Mehmet Aluç /Kul Mehmet

Mümin tövbe ile merhamet ister Rabbin'de affı için
Selam ve dua ile...

Cimrilik nedir bir kurt yer seni kazandırmaz
Cömertlik nedir bir yurt kazandırır hiç yıkmaz
Mehmet Aluç

14.06.2018
SAHRA

Profil Bilgileri
Online / Ofline :

Alıntı: mehmetaluc
Bende teşekkürler ederim kardeşim beğendiğin için selamlarımla

aleyküm selam
rica ederim abi

ara sıra konuya uğrayıp değerli yazılarınızı eklerseniz sevinirim

Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler