SevgiForum.NET  

Go Back   SevgiForum.NET > İSLAM > İman ve islamın şartları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 14.01.2013
Aşikar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 14
Aldığı Beğeni : 45
Karizma Puanı: 1
Etiketle: @Aşikar
Aşikar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aşikar

'' Dua Dua Ağla ''
Standart Tesbih Hirsizligi

Geçen hafta Almanya’da açık Cami günleri tertip edilmişti. Camilerden birini ziyaret eden Almanın biri bana bir soru sordu. Soruyu sormadan önce şunları dile getirdi. Namaz kılınması çok ilginç olduğunu ve hayretle izlediğini söyledi.

Namaz sonrasında ona fazla yabancı olmayan bir harekete rastladığını ilave etti. Bu hareket ise, Müslümanların ellerine aldıkları tesbih ile ibadetlerini tamamlamış olmaları. Hıristiyanlarda da tesbih olması hasebiyle kendince bir benzerlik kurmuş.

Gelelim adamın sorusuna. Adam söyle sordu: “Sub ne demek?” Dedim ki: “Ne Sub’u?” Adam dedi ki: “bas baya “Sub”.

Siz müslümanlar neden hızlıca tesbih taneleri kadar “Sub” diyorsunuz?” Düşündüm durdum sonra kendi kendime “yahu bu adam Sub değil de

-Subhanallah- demek istiyor”, dedim. Tabii ya. Hani tesbih çekerken hızlıca, sanki eli silahlı biri peşimizden kovalarcasına çektiğimiz veya çekmeye çalıştığımız “Subhanallah” var ya, iste adam bunu demek istiyor.

Adama hak verdim. Simdi düşünelim değerli kardeşlerim. Sizce de adam haklı değil mi? O kadar hızlıca çektiğimiz tesbih de acaba kaç defa “Subhanallah” çıkıyor bir deneyin. Bazen bakıyorum da, ağzımızdan o kadar hızlı çektiğimize göre, Subhanallah çıkması mümkün bile değil. Denemesi bedava. Alın elinize bir tesbih ve camideyken çektiğiniz gibi hızlıca Subhanallah çekin. Kaç tane Subhanallah kaç tane de “Sub” çıkacak görürsünüz.

Aynı şey “Elhamdulillah” çekerken de geçerlidir. O kadar hızlı çektiğimiz tesbihte, gerçekten hakki ile dilimizden “Elhamdulillah” çıkıyor mu? Yoksa Elamdulila, Elamdu gibi kelimeler mi çıkıyor.

Maalesef alışa gelmiş bu hareket, tesbih çekmek değil tesbih hırsızlığıdır. Tesbih çekmenin sünnet olması itibariyle sünneti yerine getirmiş olmayız.

Bu Tesbihin sünnet olusu ve faziletlerini Peygamber efendimiz (s.a.v.) su hadisi şerifle anlatmaktadır:

“Her namazdan sonra 33 Sübhanallah, 33 Elhamdülillah, 33 Allahü ekber sonra, “La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir” diyenin deniz köpüğü kadar günahı olsa da affedilir.” (Müslim)

Namaz sonrası tesbihleri ciddiyetle çekmek ancak bizim yararımızadır. Günahların bağışlanmasına vesiledir ve bu sebeple çok önemlidir. Hafife almamak gerek. Tesbihlerimizi hırsızlık yapmadan çekmeyi Allah cümlemize nasip etsin.

AMİN!

Alinti

siyah bakma hayata küçüğüm!
bırak siyah gözlerinde kalsın...
sen! ürkek bakışlım! kim aldı gözlerinden hayallerini?
kim dokundu gülüşüne!
sen ki rüzgar kadar asil, dağlar kadar güçlüsün!
...tutma gözyaşlarını yanağından süzülsün..
korkma ağla! ağlamayanlar utansın!
Bir gözyaşı ki, cevherdir sinede aLev gibi yakan!
Özü sudur lakin avuçta bir kor, gönülde bir yangin ! ...
akıt özünü ceylan bakışlım! gözyaşın Aşk içinse her damlası kutsaldır!
Dua dua ağLa/ her bir damlası Hak için oLsun...
akıttığın her damla mizanda yerini bulsun!

(İ)nsanı,ya(K)AR

2 Hafta önce
Ayaz

Ayaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 1258
Aldığı Beğeni: 3251
Rep Puanı: 3325
Etiketle: @Ayaz
Online / Ofline :
Ayaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Teşekkürler

Her gün yeni bir başlangıçtır.

Etiketler
hirsizligi, tesbih

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler