SevgiForum.NET  

Go Back   SevgiForum.NET > EDEBİYAT > Edebiyat

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
06.11.2018
BeNKiMiM

BeNKiMiM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 8194
Aldığı Beğeni: 2157
Rep Puanı: 2515
Etiketle: @BeNKiMiM
Online / Ofline :
BeNKiMiM isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Güzel konu, sahibine teşekkür ederim. Ben de Azerbaycanlı'lar hakkında bildiklerimi paylaşayım istedim.

Birincisi Azerbaycan'da yaşayan birine Azeri demeyin çünkü bunu yaparsanız size fena bozulurlar. Çünkü Azerbaycanlı'lar Azeri olduklarını kabul etmezler. Sebebi ise Azeri'lerin Kafkasya kökenli ayrı bir kavim olması ve yaşadıkları coğrafyanın Azerbaycan'dan farklı bir bölge (daha çok İran sınırlarına yakın olması lazım) olmasıdır. Yani bir Azerbaycanlı'ya Azeri demek bir Kazak'a Türki demek gibi bir şey olarak algılanıyor. Çünkü uyruk sonundaki "i" eki "lı,li" anlamına geliyor. Oysa köke inseniz her iki kavim de Kafkasya'ya bağlı çıkar ve her iki kavim de yine aynı lehçeyi kullanıyor. Ama işte burada açık bir red var.

Bildiğim başka bir şey ise Azerbaycanlılar "kişi" ibaresini yalnızca erkekler için kullanırlar. Yani misal bir bayandan için " bir kişi sizi sordu" demezler çünkü bir bayan onlar için "kişi" olamazmış. Sebebini bilmiyorum.

Sonra Azerbaycanlı'larda yeterlilik fiili de ayrı yazılır. Mesela "gele bildim" şeklinde yazarlar.
Yani "e- bilmek, a-bilmek" ek fiillerini ayrı yazarlar. bizdeki gibi birleşik değildir. Gerçi İngilizce'de de ayrı.
Mesela onlar da "I can play ..." yazarlar ki esasen tercüme bize, onların gramerine göre çevrilse "çala bilirim" şeklinde yazılmalıdır. Garip olan şudur ki bildiğim kadar Arapçada'da yeterlilik fiili ayrı yazılıyor, İtalyanca'da da. Yani bir tek bizde bitişik gibi.
Haklarında daha bildiklerim var ama zamanım bitti. Herkese faydalı, güzel günler dilerim.

Etiketler
anlamlarıalfabetik, azerice, kelimeler, sıra, turkce

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler