SevgiForum.NET  

Go Back   SevgiForum.NET > İSLAM > Ashab-ı Kiram > Sahabe'lerin Hayatı

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 26.04.2015
acrophobia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 6571
Aldığı Beğeni : 4
Karizma Puanı: 18
Etiketle: @acrophobia
acrophobia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
acrophobia
Üye
Standart Vasile bin Eska ( r.a.)

Selamun Aleyküm..

Yeni Müslüman olmanın bütün zevk ve heyecanını içinde taşıyan Vasile,Resul-i Ekrem Efendimizle ( A.S.m.) sabah namazını kılmak için can atar.
Namazdan sonra Resulullah,daha önce hiç görmediği bu yabancı simanın kim olduğunu sorar.Vesile kendini tanıtır ve Resulullah ile anlaşma yapmak üzere geldiğini ifade eder.

Resulullah Efendimiz:
’’İstediğim ve istemediğim her şey üzerine anlaşma yapar mısın ?’’ diye sorar.

Vasile,’’Evet’’ der ve Peygamberimizin bütün emirlerine uyacağina sözünden hiç çıkmayacağına dair kesin söz verir.
Resulullah (A.S.m.) o esnada Tebük Seferi için hazırlıklar yapmaktadır.Vasile de çoktan hazırdır,fakat yol uzundur.

Bineği yoktur.Ka’b bin Ucre kendisine bir binek temin eder ve İslam ordusuyla birlikte sefere çıkar. ( 1 )

Bundan sonra üç sene müddetle Peygamberimizin hizmetinde bulunan Hz.Vasile,bu bakımdan,Resulullah’ın yakın sahabilerinden sayılır.
Suffe Medrese’sinde uzun müddet kaldığı için Suffe ile ilgili birçok hatırası vardır.

Nitekim Suffe Ashabı bir ihtiyaçları olunca,ulaştırmak üzere,Resulullah’a Vasile’yi gönderirlerdi.Bu meseleyle ilgili bir hayırasını şöyle anlatır.

Ben,Suffe Ashabı’ndandım.Suffeliler açlıktan şikayet ettiler ve Resulullah’a gidip yemek istememi söylediler.
Bende Resulullah’a gidip Suffe Ashabı’ndan açlıktan şikayetçi olduklarını söyledim.Resulullah,Hz.Aişe’ye,yanında bir şey olup olmadığını sordu.

Hz.Aişe ( r.a.) yanında ’’tirit’’ denen et suyundan başka bir şey olmadığını söyledi.Tiridi derin bir kapla Resulullah’a getirirdiler.
Suffelileri 10’ar kişilik gruplar halinde çağırdım.

Resulullah kendilerine:
’’Oturunuz,Bismillah!’’ buyurdu.Suffe Ashabı,10 kişiye yetebilecek yemekten yediler,fakat hiç eksilmediğini gördüler.
Resulullah,sonunda bana ’Ya Vasile,bunu böylece Hz.Aişe’ye götür’’ buyurdu.
( 2 )

Hz.Vasile (r.a.) buna benzer bir hadiseyide şöyle dile getirir.

Biz Suffe’de bulunurken Ramazan ayı gelip de oruca başlayınca,iftar vakti her birimizi biat ehlinden biri iftara davet eder,götürürdü.
Bu akşam hiç kimse gelmedi.O gün hiçbirşey yemeden sabahladık.Ertesi akşam da kimse gelmeyince Resulullah’a gittik,durumu anlattık.

Resulullah,hanımlarının yanında yiyecek olup olmadığını sordu.Hepsi de yanlarında yiyecek bulunmadığını söylediler.
Daha sonra Mübarek ellerini açtı ve şöyle dua etti.:

’’Allah’ım,Senin fazlından ve rahmetinden istiyorum.Rahmet senindir.Senden başk kimsenin elinde değildir.’’

Resulullah duasını henüz bitirmişt ki,birisi geldi.Kızarmış bir koyun ve ekmek getirdi.Resulullah bizim önümüze koydu,biz de doyuncuya kadar yedik.
Daha Sonra Resulullah şöyle buyurdu:

’’Biz Allah’ın lütuf ve merhametini istemiştik.İşte bize Allah’ın lütfu...Rahmetini de öbür dünyaya bıraktı’’. ( 3 )

Hz.Vasile (r.a.),Resulullah’ın ilim talabelerinin giyim hususunda karşılaştıkları mahrumiyetide:

’’Ben Suffa Ashabı’ndandım.Hiçbirimizin üstünde tam bir elbise yoktu.’’ şeklinde ifade eder.

Saadet Asrı’nın ışığı ve cazibesiyle bütün dünyayı çağımıza kadar ışıklandıran yıldızları,işte böylesi fukaralık,zaruret ve mahrumiyet içindeydiler.
Fakat Resulullah’a öylesine bağlanmışlardı ki onun karşısında her şeyi unutuyorlardı.

Bununla beraber,Peygamberimizin onların gelecekte görecekleri ve bolca istifade edecekleri nimetleri de bir mucize olarak haber veriyordu.
Şöyle diyordu o Resulullah:

’’Siz benden sonra buğday ekmeğine ve zeytin yağına doyacaksınız.Türlü yiyecekler yiyeceksiniz.Güzel elbiseler giyeceksiniz.’’

Vasile rivayetinin devamında:

’’Hakikaten çok geçmeden,Resulullah’ın dediği çıktı,aynen yaşadık.Türlü yiyecekler yedik ,güzel elbiseler giyindik ve çok bineklere bindik’’ der. ( 4 )

Rivayete göre Hz.Vasile bir müddet Basra’da kalır.Daha sonra Şam tarafına gider Humus ve Şam civarında bulunur.Emeviler zamanında Hicri 83 yılında 100 yaşındayken vefat eder.

Son olarak onun rivayet ettiği bir hadisi nakledelim:

Resulullah’a Irkçılık nedir ? diye sordum.

’Zulüm ve haksızlıkta milletine yardımcı olmandır’. ( 5 ) buyurdu.

Allah ondan razı olsun.

Kaynak:
1. Üsdü’l-Gabe,5:77.
2. Hilyetü’l Evliya,2:22.
3. age.
4. age., 2:23
5. Ebu Davud,Edeb: 113 .

ℂ⋆

- +

uzâklar..

Etiketler
bin, eska, vasile

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler